Dnia 13 września 2021 r. w Kamieńcu Podolskim w kościele św. Mikołaja, odbył się pogrzeb o. Alojzego Kosobuckiego OSPPE, który odszedł do Pana 8 września w wieku 50 lat. Ojciec Alojzy jest drugim ojcem paulinem z Kamieńca, który zmarł na koronawirusa. Proboszcz parafii św. Mikołaja o. Walery Jakubczyk zmarł 29 sierpnia. Mszy żałobnej przewodniczył biskup-ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. – Trudno sobie uświadomić, że wynosimy z tej świątyni drugą trumnę kapłana; ale Bóg ma plany na wszystko, — powiedział Ksiądz Biskup.
Pożegnać ojca przyjechali biskupi różnych diecezji:ordynariusz charkowsko zaporożski Paweł Honczaruk, biskup pomocniczy kamieniecko podolski Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa, przedstawiciele zarządu generalnego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika o. Piotr Łoza i o. Mariusz Tabulski, księża z innych parafii, siostry urszulanki i benedyktynki, które pracowały ramię w ramię z ojcem Alojzym, jego siostra Lilia, dawni przyjaciele ojca. W ostatnim pożegnaniu zasłużonego duszpasterza Podola uczestniczyli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP minister Michał Dworczyk, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak, prezes zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, reprezentacja polskich instytucji, współbracia paulini i przedstawiciele duchowieństwa, organizacji polskich ziemi kamieniecko-podolskiej oraz miejscowi Polacy.
W homilii o. Roman Łaba OSPPE, kolega zmarłego, przypomniał, jak wielką wagę przywiązywał zmarły do odbudowy kościoła, jak włożył w to swoje serce i duszę. – Ojciec Alojzy przywrócił tę parafię, był jej pierwszym proboszczem – powiedział o. Łaba. Także nazwał ojca Alojzego, którego ostatnie dni były naznaczone krzyżem cierpienia, człowiekiem wielkiego serca, niezwykłej charyzmy i obdarzonym niesamowitym oddaniem Matce Bożej. Przywołując dzisiejszą Ewangelię o pokornym setniku proszącym Jezusa o uzdrowienie sługi dodał: – Nikt nie decyduje, kiedy się narodzić, a kiedy umrzeć: to jest w rękach Boga. Nie wybraliśmy słów dzisiejszej Ewangelii tak, by pasowały do ojca Alojzego — wszystko jest wolą Boga. Ta Ewangelia spełniła się w jego życiu: możemy śmiało powiedzieć, że nas kocha i odbudował nam świątynię. Dlatego w obliczu tych świętych czynów prosimy: „Panie, dotknij nas i uzdrów nas światłem Twojego Słowa!” Po kazaniu publiczność zaczęła skandować „Santo subito!” („Już święty!”). Biskup Leon Dubrawski wezwał obecnych do modlitwy o powołanie do życia kapłańskiego i konsekrowanego, aby Bóg posłał na miejsce o. Alojzego, który teraz wstąpił do Nieba, nowych młodych kapłanów, pełnych pragnienia służyć Panu Bogu. Śp. o. Alojzy Kosobucki, informuje Konsulat Generalny RP w Winnicy / Генеральне Консульство РП у Вінниці, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Przekazania odznaczenia Kancelaria Prezydenta RP dokonał minister Michał Dworczyk.
Ojciec Alojzy spoczął w krypcie kościoła św. Mikołaja – w miejscu, które podnosił z gruzów.
Źródło: CREDO:https://credo.pro/pl/2021/09/300063