Tytuł paulińskiego konfratra otrzymał dziś Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Mszy św., podczas której został włączony do duchowej rodziny Zakonu Paulinów, przewodniczył przełożony generalny o. Arnold Chrapkowski. Konfraternia to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.
Łukasz Pach jest dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, koordynatorem Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego w Zabrzu oraz wykładowcą akademickim Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach na Wydziale Nauk Medycznych.
W rodzinnej parafii jest członkiem Rady Parafialnej, współtworzy wspólnotę Domowego Kościoła oraz pełni funkcję lektora i ceremoniarza.
W 2020 r., z racji patronalnego święta bł. Gerarda oraz dnia Państwowego Ratownictwa Medycznego (13 października), zorganizował Pielgrzymkę Ratowników Medycznych na Jasną Górę. Wówczas przybyła tylko delegacja z WPR w Katowicach. W 2021r. przerodziła się ona w 1. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ratownictwa Medycznego, w której obok pracowników WPR w Katowicach, Sosnowcu i Częstochowie uczestniczyły również delegacje z Małopolski i Świętokrzyskiego i Jeleniej Góry. Została ona wpisana w stały kalendarz ratownictwa medycznego w Polsce.
I za to „wiązanie ludzi, którzy posługują potrzebującym” wyraził wdzięczność nowemu konfratrowi o. Arnold Chrapkowski. - I dziękujemy za odwagę świadczenia o przynależności do Chrystusa, miłości do Jego Matki Maryi - powiedział przełożony generalny Paulinów.
- To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Staram się być skromną osobą. To wyróżnienie jest dla mnie nobilitujące i będę się starał jeszcze ściślej zasłużyć na ten tytuł przyjaciela Zakonu, zwłaszcza przez pomoc bliźnim, chorym i cierpiącym, co jest moją osobistą i zawodową misją - mówił Łukasz Pach.
Nowy konfrater jest mężem i ojcem piątki dzieci, z dumą podkreśla, że dla niego jako „Ślązaka i Polaka rodzina jest najważniejsza”. - Swoje dzieci uczę, a mam ich pięcioro, że na Jasnej Górze zawsze znajdą ukojenie, pocieszenie u tej Matki całej Polski, Matki Bożej Częstochowskiej - podkreślił.
Łukasz Pach zaznaczył także, że wiara odgrywa w jego życiu ogromną rolę. Jak mówi, „gdyby nie wiara, nie byłoby tej służby, gdyby nie Bóg, nie byłoby drugiego człowieka. Bez wiary, bez wstawiennictwa w niebie Matki Bożej, trudno byłoby służyć drugiemu człowiekowi”.
Paulińska Konfraternia sięga swymi początkami połowy XIV wieku. Od początku swego istnienia stanowi ona wspólnotę osób związanych duchowo z Zakonem, uczestniczących w paulińskim charyzmacie i posłannictwie oraz wszelkich dobrach duchowych Zakonu, zarówno za życia jak i po śmierci. Przyjęcie do Konfraterni jest także wyrazem wdzięczności danej osobie za wyświadczone dobrodziejstwa dla Zakonu oraz szerzenie kultu Matki Bożej.
Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu, które są owocem zakonnych praktyk, szczególnie tych pokutnych, a także w paulińskich przywilejach odpustowych.
W ciągu wieków do konfraterni przyjmowano osoby wszystkich stanów; królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników.
Wśród paulińskich konfratrów są m.in.: kanonik Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina, pisarz Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, bł. abp Józef Bilczewski ze Lwowa, Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński czy Jan Paweł II.
Nowy członek konfraterni otrzymuje uroczyście specjalny dyplom, w którym wypisane jest uzasadnienie tego tytułu.
Źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews