Konfraternia ks. prał. Krzysztofa Nykla

Konfraternia ks. prał. Krzysztofa Nykla
2017-05-14

Ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej, został przyjęty do grona konfratrów Zakonu Paulinów. Ceremonia wręczenia dyplomu konfraterni miała miejsce podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w sobotę, 13 maja przed Cudownym Obrazem.

Warto przypomnieć, że to ks. prał. Krzysztof Nykiel 8 grudnia 2016 r. przekazał Dekret o odpustach na Rok Jubileuszowy 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu od papieża Franciszka na ręce o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry.

„Przyjecie do Konfraterni jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, ogromnym zaszczytem. Zawsze tutaj przybywam do Jasnogórskiej Pani, do tego świętego miejsca, od moich dziecinnych lat, najpierw z rodzicami, później bardzo często sam. Nie ma mojej wizyty w Polsce bez wizyty u Jasnogórskiej Pani - podkreśla ks. prał. Krzysztof Nykiel – Muszę powiedzieć, że ta nominacja, to włączenie do Konfraterni Zakonu Ojców Paulinów, którzy od wieków są kustoszami tego świętego miejsca i wiernie posługują, ukazując miłość Matki Bożej do swojego nardu, dla swoich dzieci, jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i wielkim znaczeniem, i zarazem takim wielkim darem, który mnie zobowiązuje jeszcze do większej duchowej więzi z Zakonem. I zobowiązuje do krzewienia kultu Matki Najświętszej, ale o to jest bardzo łatwo, bo my wszyscy czujemy się Jej dziećmi, my wszyscy jesteśmy pewni, nosimy tę głęboką wiarę w opiekę Matki Najświętszej nad naszym życiem. Tutaj też przybyłem jako neoprezbiter, przed 27 laty i zawierzyłem Jej całe moje kapłaństwo, całe moje życie i szczerze wyznaję to dzisiaj, że zawsze doznaję opieki Jasnogórskiej Pani. Chciałbym tak, jak św. Jan Paweł II, powiedzieć raz jeszcze dzisiaj, że całkowicie zawierzam moje życie, moją kapłańską posługę u boku Ojca Świętego opiece Maryi”.

„Ojciec Święty Franciszek jest rozmiłowany w tym miejscu, żywo wspominał swoją wizytę w Jasnogórskim Sanktuarium, całą wizytę w Polsce i na Światowych Dniach Młodzieży, zapadła mu głęboko na sercu i zawsze miło i żywo wspomina swój pobyt, zwłaszcza tutaj w Jasnogórskim Sanktuarium” - mówi ks. prał. Krzysztof Nykiel.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Krzysztof Nykiel.

„Stosownie do dawnego zwyczaju Zakonu, Ojciec Generał może po wysłuchaniu zdania definitorium przyjmować osoby duchowne i świeckie do tzw. konfraterni, dla okazania im wdzięczności za wyświadczone dobrodziejstwa czy też ściślejszego związku z Zakonem – przypomniał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów - Dziś z wielką radością przyjmujemy do tej naszej duchowej wspólnoty ks. prał. Krzysztofa Nykiela, który, można powiedzieć, od dzieciństwa związany jest z paulińskim duchem, pochodzi bowiem z Konopnicy, gdzie od 1673 r. do 1864 r. istniał pauliński klasztor. Swoje życie kapłańskie związał z posługą Kościołowi Powszechnemu w ramach pracy w różnych dykasteriach Stolicy Apostolskiej. W 1995 roku rozpoczął pracę w Watykanie, najpierw w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a następnie do 2012 roku był pracownikiem Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Do 2005 r. był współpracownikiem ówczesnego prefekta tej Kongregacji ks. kard. Josepha Ratzingera, który był jego bezpośrednim przełożonym. 26 czerwca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował ks. Krzysztofa Regensem Penitencjarii Apostolskiej. Ksiądz prałat od kilku już lat swoją wiedzą i swoim doświadczeniem dzieli się z jasnogórskimi spowiednikami, którzy posługują w tym szczególnym miejscu, miejscu pojednania człowieka z Bogiem i Kościołem pod czułym okiem Maryi. I za tą ogromną pomoc pragniemy serdecznie podziękować i wyrazić nasze wyrazy uznania, za to, że w ramach tych rozmaitych zadań pełnionych w różnych dykasteriach Watykanu znajduje ksiądz prałat czas i chęć do tego, aby przybyć tu, na Jasną Górę i nas wszystkich ubogacić nie tylko swoim duchem zawierzenia Bożej Matce, ale także swoją ogromną wiedzą”.

O. Paweł Przygodzki, sekretarz generalny Zakonu Paulinów odczytał polskie tłumaczenie łacińskiej wersji dyplomu konfraterni.

Następnie ks. prał. Krzysztof Nykiel odczytał tekst zawierzenia: „Najświętsza Maryjo Panno, Matko i Opiekunko Paulińskiego Zakonu, powodowany gorącym pragnieniem gorliwszej służby Twojemu Synowi poświęcam i oddaję się Tobie, abyś zechciała ściślej połączyć mnie z Jezusem i posłużyć się mną dla Jego chwały i zbawienia bliźnich. Postanawiam włączyć się w miarę moich sił i uzdolnień w zadania i prace duszpasterskie Zakonu. Pragnę czynić to w duchu posłuszeństwa przełożonym tegoż Zakonu. Ulubienico Duch Świętego, wypraszaj mi na każdy dzień potrzebne łaski Ducha Pocieszyciela, a przede wszystkim wyjednaj mi u Syna Swojego tę największą z nich, wytrwanie w łasce i w miłości Bożej aż do końca życia, tak, abym w wieczności mógł oglądać Boga w Trójcy Świętej Jedynego”.

Na zakończenie o. generał Arnold Chrapkowski ofiarował nowemu konfratrowi kopię wizerunku Matki Bożej jasnogórskiej, a ks. Nykiel podziękował wszystkim zebranym.

Ks. Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. Mając 19 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. Zaraz potem trafił do parafii we Włodzimierzowie, a później – na studia do Rzymu. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 roku zaczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Jest zastępcą sekretarza międzynarodowej komisji badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie oraz konsultantem w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jest postulatorem sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Wandy Malczewskiej i siostry Marii Julitty Ritz. 26 czerwca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował 47-letniego ks. Krzysztofa Nykiela Regensem Penitencjarii Apostolskiej.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
2017-05-13, sobota, godz. 15.15

*

Konfraternia paulińska jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu sięga swym początkiem połowy XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci. Z biegiem lat wpływ sanktuarium jasnogórskiego przyczynił się do tego, że Konfraternia nabierała również charakteru maryjnego. W związku z tym w ostatnich stuleciach o przyjęciu do Konfraterni decydował szczególnie żywy i autentyczny kult do Jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy oraz chęć współpracy z paulinami w realizowaniu maryjnych zadań apostolskich.

Wracając do historii trzeba zaznaczyć, że w ciągu kilku wieków dyplom konfratra Zakonu Paulinów otrzymali m.in.: rodzina królewska Kazimierza Jagiellończyka, król Jan Kazimierz, konwent benedyktynów w Tyńcu, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Prymas Tysiąclecia Kard. Stefan Wyszyński i obecny Prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Francis George, bp Teodor Kubina i bp Stefan Bareła, abp Zagrzebia Franjo Kuharić, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, prof. Edward Mąkosza, kard. Franciszek Macharski, abp Stanisław Nowak i bp Antoni Długosz, abp Bronisław Dąbrowski, Lech Wałęsa, ks. prał. Henryk Jankowski, bp Julian Wojtkowski, bp Jan Mazur, bp Adam Śmigielski, ks. prał. Ludwik Warzybok, kard. Henryk Gulbinowicz, Ryszard Kaczorowski, ks. inf. Janusz Bielański, ks. inf. Ireneusz Skubiś, Prymas Węgier Kard. Erdö Péter, prof. Wojciech Kurpik, abp Stanisław Ryłko, ks. prof. Jan Dyduch, ks. dr Andrzej Nowobilski, Mariusz Drapikowski i inni.

Z biegiem lat wpływ sanktuarium jasnogórskiego przyczynił się do tego, że konfraternia nabierała również charakteru maryjnego. W związku z tym, w ostatnich stuleciach o przyjęciu do konfraterni decydował szczególnie żywy i autentyczny kult do Jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy oraz chęć współpracy z paulinami w realizowaniu maryjnych zadań apostolskich, co również miało ogromne znaczenie w przypadku kard. Justina Rigaliego wprowadzonego w dobra duchowe wspólnoty Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Konfraternia paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi, paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia jak i po śmierci.

Generał Zakonu lub prowincjał przyjmując osobę świecką lub duchowną do konfraterni chciał przede wszystkim wyrazić wdzięczność i uznanie za świadczone przez nią dotąd dobrodziejstwa względem naszej Wspólnoty i jednocześnie włączyć ją do udziału w dobrach duchowych i do większego jeszcze współuczestnictwa w wypełnianiu zadań i posłannictwa Zakonu.

Art. ze str. jasnagora.com