Na Jasnej Górze z udziałem ponad 100 tysięcy wiernych trwają centralne uroczystości Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obecni są przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonka Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, marszałkowie - Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu, parlamentarzyści, politycy, przedstawiciele samorządowi, działacze społeczni, członkowie organizacji kościelnych i państwowych.
Mszy św. dziękczynnej, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie, przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Kazanie wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Niezwykłym prezentem dla uczestników dzisiejszej uroczystości było przesłanie papieża Franciszka do Polaków z okazji 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - Ojciec Święty specjalnie na dzisiejszą uroczystość skierował słowo do pielgrzymów jasnogórskich /www.youtube.com/.
Przesłanie Ojca Świętego dla Jasnej Góry
„Drodzy Pielgrzymi! Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie, szczególnie was, którzy przebyliście tak długą drogę, aby dotrzeć dzisiaj – wraz z drogimi braćmi biskupami i kapłanami – do duchowej stolicy kraju. Jeśli Częstochowa jest w sercu Polski, oznacza to, że Polska posiada serce matczyne; oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą. Macie zwyczaj Jej powierzać wszystko: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, radości i troski waszego osobistego życia i życia waszego umiłowanego kraju. Jest to bardzo piękne. Bardzo mile wspominam fakt, iż dokonałem tego razem z wami w zeszłym roku, gdy przeniknął mnie wzrok Matki, gdy moje oczy spotkały się z oczyma Madonny, gdy powierzałem Jej sercu to, co znajdowało się w moim i w waszym sercu. Zachowuję żywą i wdzięczną pamięć tych radosnych chwil, kiedy także i ja byłem jako pielgrzym, by pod wzrokiem Matki celebrować 1050-tą rocznicę chrztu Polski.
Dzisiaj gromadzi was tłumnie inna okazja pełna łaski: trzysta lat temu Papież pozwolił, aby nałożyć korony papieskie na Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, waszej Królowej. To wielki zaszczyt mieć za matkę Królową, samą Królową aniołów i świętych, która chwalebnie króluje w niebie. Niemniej jednak, jest jeszcze większą radością fakt, że Królowa jest matką i że ma się Królową za matkę, że kocha się jak matkę Tę, którą nazywacie „Panią”! Święty bowiem Wizerunek ukazuje, że Maryja nie jest jakąś odległą królową, która siedzi na tronie, lecz że jest matką, która obejmuje Syna, a wraz z Nim nas wszystkich, swoje dzieci. Jest to prawdziwa Matka ze zranionym obliczem, matka, która cierpi, gdyż naprawdę bierze sobie do serca problemy naszego życia. Jest to Matka bliska, która nigdy nie spuszcza nas z oczu. Jest to Matka czuła, która trzyma nas za rękę podczas codziennej wędrówki. Życzę wam, byście tego doświadczali podczas uroczystego jubileuszu, który obchodzicie. Niech to będzie sposobna chwila, aby odczuć, iż nikt z nas nie jest sierotą na tym świecie pełnym sierot! Nikt z nas nie jest sierotą, gdyż każdy ma w pobliżu siebie Matkę – nieprześcignioną w miłości Królową! Ona nas zna i towarzyszy nam, na swój typowo matczyny sposób - pokorny i odważny zarazem, nigdy nie nachalny, a zawsze trwający w dobrym, cierpliwy względem zła i aktywny w promowaniu zgody.
Niech Matka Boża uprosi wam łaskę, byście się wspólnie radowali jako rodzina zgromadzona wokół Matki. W tym duchu wspólnoty kościelnej, która dodatkowo jest wzmocniona dzięki więzi, jaka łączy Polskę z Następcą Piotra, z serca udzielam wam błogosławieństwa apostolskiego i proszę was wszystkich, abyście zechcieli modlić się za mnie. Dziękuję! Niech was błogosławi Bóg wszechmogący: Ojciec, Syn i Duch Święty”.
*
Słowa powitania w imieniu paulinów skierował do zgromadzonych o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: „Trzy wieki temu pielgrzymi zgromadzeni na jasnogórskich Błoniach byli świadkami koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami. Dzisiaj my przybywamy na Jasną Górę, by ze św. Janem Pawłem II, wszystkimi świętymi rodakami i całą Ojczyzną dziękować Bogu za to, że mamy Królową, która jest Matką, że mamy Matkę, która jest Królową. W tej wspólnocie wiary, wznosimy przed Boży tron hymn uwielbienia za obecność Maryi w naszym życiu i w dziejach naszego Narodu. Maryja z Jasnej Góry wciąż jest obecna w tle toczących się wydarzeń, a Jej Czcigodny Jasnogórski Wizerunek uobecnia radosne i trudne dzieje Kościoła i Polski. U boku Maryi i pod Jej matczynym wzrokiem, wśród wielu burz Polacy walczyli o wolność i niezawisłość. Tu uczyliśmy się także, jak zagospodarować odzyskaną wolność. Jasna Góra, duchowa stolica Polski, to sanktuarium wolności, miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga. Oby nasze sumienia nieskażone zniewoleniem oraz przemienione w duchu Ewangelii życie, były żywym diamentem w koronie Bożej Matki”.
„Dzisiaj modlimy się o mądrość i jedność dla wszystkich Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym stoi nieugięcie Matka i Królowa - kontynuował generał Zakonu - Tej naszej najlepszej Matce chcemy dziś na nowo przyrzec wierność krzyżowi Jej Syna i zawołać: 'Królowo Polski, przyrzekamy'!”.
*
„W doroczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybywamy do naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej, aby uwielbiając Boga przez Maryję, jeszcze raz wpatrywać się w cudowne oblicze naszej Królowej i Matki. My tutaj zgromadzeni, wołał w ubiegłym roku do nas papież Franciszek, właśnie na Nią patrzymy. Spoglądamy z wiarą na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, na widniejące na nim ukoronowane postaci Jezusa i Maryi. Wpatrujemy się w ten Cudowny Wizerunek, dziękując dzisiaj Bogu przez Maryję za 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu” - powiedział w homilii abp Wojciech Polak.
„8 września 1717 roku, nieomal pięćdziesiąt lat po złożonych w katedrze lwowskiej ślubach królewskich króla Jana Kazimierza, Ojciec Święty Klemens XI, na prośbę płynącą z Jasnej Góry, zezwolił na ukoronowanie Cudownego Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami, które zresztą sam ufundował i z Rzymu tutaj przysłał. Uroczystego aktu koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej, pierwszej na polskich ziemiach, dokonał trzysta lat temu właśnie tutaj, na Jasnej Górze, bp Krzysztof Jan Szembek, biskup chełmski” – przypomniał Prymas Polski.
„Po trzystu latach od tych wydarzeń, przybyliśmy z radością na Jasną Górę, przybyliśmy tutaj do Matki Bożej Częstochowskiej, bo wiemy że Jej obecność jest dla nas zobowiązująca – podkreślił kaznodzieja – Wciąż jeszcze, zwłaszcza poprzez różne wydarzenia osobiste, ale i społeczne, i narodowe, rozpoznajemy, że to Bóg nam dał (…) w Niej właśnie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych. Wciąż więc do Niej idziemy, idą pielgrzymi w tak licznych pielgrzymkach pieszych. Idziemy i przybywamy do Niej, bo wierzymy, jak mówił nam święty Jan Paweł II, że tutaj nie ma Ona tylko swego obrazu, swego wizerunku, jednego z najbardziej znanych na całym świecie, ale Ona tutaj w jakiś szczególny sposób jest, Ona jest w tajemnicy Chrystusa, w tajemnicy Kościoła, obecna dla każdej i każdego z nas, którzy do Niej przychodzimy (…)”.
„(…) Pragniemy, by ten jasnogórski jubileusz był dla nas wszystkich czasem duchowej, wewnętrznej przemiany i odnowy, kształtowania i przeżywania naszego codziennego życia w duchu Ewangelii” – zaznaczył Prymas.
W dalszej część rozważania abp Wojciech Polak nawiązując do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej i słów Maryi ‘zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie’, mówił: „I choć to prawda, że cud przemiany dokonuje się za sprawą Jezusa, jednakże do dokonania tego znaku chce się On posłużyć ludzką pomocą. Sam wskazuje zatem na to, jak bardzo potrzebne jest ludzkie zaangażowanie, jak bardzo jest potrzebne zaangażowanie uczniów, ich odpowiedź wiary, ufności i miłości”.
Dalej kaznodzieja podkreślił, że my Polacy potrafimy być ludźmi Kany Galilejskiej: „Tak wielu ruszyło na pomoc podczas ostatniej nawałnicy, która przeszła przez część naszej Ojczyzny, swoim siostrom i braciom, nie pytając o poglądy, o wyznanie czy o swój zysk. Polacy zdali egzamin z miłości, z wrażliwości, ale także z jedności”.
Prymas Polski wskazał również, że potrzeba nam przemiany w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. „Dokonując jednak tej przemiany, mamy zacząć od siebie a nie od innych – tłumaczył – Mamy przy tym szanować porządek i ład społeczny, a nie bezmyślnie go burzyć dla takich czy innych racji. Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać. Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości (...)”.
„Prosimy więc jeszcze raz, powtarzając słowa jubileuszowej modlitwy, aby jubileusz 300-lecia koronacji odnowił w każdej i w każdym z nas cześć i ufność wobec Boga i sprawił, że nasze życie osobiste, społeczne, narodowe, przemienione życie, będzie żywym diamentem w nowej koronie Maryi” – powiedział na zakończenie abp Wojciech Polak.
Po homilii odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
*
W uroczystościach udział biorą pasterze Kościoła w Polsce: księży kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu na czele.
Obecni są również pielgrzymi z poza granic Polski, m.in. pielgrzymi z Włoch z Crotone, dzięki którym jasnogórski wizerunek przyozdobiony został repliką koron papieża Klemensa XI, a także wierni z Węgier, ziemi Matki paulińskiego Zakonu.
Transmisje telewizyjne przeprowadzają: Telewizja Trwam i TVP Info, a transmisje radiowe: Radio Maryja i Polskie Radio Katowice. Mszę św. można także oglądać na kanale youtube Jasnej Góry.
Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski 'Pueri Claromontani' pod dyr. Jarosława Jasiury oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.
*
Przed Mszą św. odbyło się czuwanie modlitewne „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu”, podczas którego uroczyście został wniesiony w procesji Obraz Nawiedzenia - kopia jasnogórskiego Wizerunku Maryi, która peregrynuje po Polsce. W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia wędrówki Ikony po Polsce.
*
O godz. 19.00 na jasnogórskim Szczycie została odprawiona Msza św. za mieszkańców miasta Częstochowa. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, koncelebrował m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej. Obecna była Kapituła Archikatedralna.
Słowa powitania wygłosił o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Na wstępie przypomniał o tym, że „Matka Boża jest wielką chlubą naszego narodu”. „Jej królowanie zakorzeniło się w dziejach człowieka i świata, naszego narodu, i wciąż trwa. Trwa na Jasnej Górze, gdzie Maryja jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła, obecna w tajemnicy każdego człowieka” – powiedział.
„Stajemy na jasnogórskim Szczycie, aby wraz z Maryją prosić o dary Ducha Świętego dla podprowadzenia nas do całej prawdy o Jezusie, Kim dla nas jest. Przychodzimy, abyśmy tutaj odzyskiwali wrażliwość na prawdę poprzez poczucie grzechu, mieli świadomość, że czeka nas sąd Boży, i aby Duch Święty podprowadził nas do świadectwa codziennego życia” - mówił w homilii abp Wacław Depo.
„I potwierdzamy dzisiaj, że nie można być prawdziwym wyznawcą Chrystusa bez odniesienia do Jego Matki, nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi, tego uczy nas nasza kultura i nasze dzieje. W kulcie maryjnym zawsze chodzi o to, aby każdy z nas za Jej wzorem odkrył i uwierzył w sens swojego życia przed Bogiem i wobec innych ludzi” – podkreślił kaznodzieja.
o. Stanisław Tomoń
art. ze str. jasnagora.com