Czuwanie Konfratrów i Przyjaciół wspierających dzieło Zakonu Paulinów odbyło się w piątek, 12 kwietnia na Jasnej Górze. Organizując całonocne czuwanie paulini chcą wyrazić swoją wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają dzieło paulińskiego Zakonu. To trzecie już z kolei spotkanie konfratrów, przyjaciół i dobrodziejów Zakonu. Organizowane jest w czasie Wielkiego Postu, aby obok wymiaru wspólnotowego, dobrze przygotować się do zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
„Jest to wieczór i czas specjalny, bo chcę modlić się za was, i chcę modlić się razem z wami, bo bez waszej posługi, w jakiejkolwiek formie ona jest czyniona, nasze placówki, nasza posługa byłyby bardziej ubogie – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, witając wszystkich zgromadzonych w Kaplicy Różańcowej – Dzięki waszej pomocy, tej codziennej, jesteśmy zawsze z tym ogromnym zapleczem, na które możemy liczyć w wielu codziennych sprawach, tych zwykłych, prozaicznych, które przecież tworzą naszą codzienność. Dlatego chcemy wam przede wszystkim podziękować tak, jak potrafimy, przede wszystkim przez modlitwę, za waszą bezcenną posługę, którą pełnicie w naszych paulińskich klasztorach, i także za tę posługę, która pełnicie względem naszych współbraci”.
„Cieszymy się bardzo, że przybyliście na to już trzecie z kolei nasze czuwanie modlitewne. Chcemy razem z wami modlić się, ale też chcemy prosić za wami, bo wy na co dzień nas wspieracie” – podkreślał o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, organizator spotkania.
W spotkaniu uczestniczyli konfratrzy, przyjaciele, członkowie wspólnot parafialnych oraz osoby związane z paulinami przez różnorodne posługi, np. medyczne.
Prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, komandor Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, jest konfratrem Zakonu od 2012 roku. Jest również uhonorowany tytułem Przyjaciela Zakonu św. Pawła I Pustelnika. „Już od kilku lat jest takie spotkanie osób, które mają ten godność, ten honor konfratra Zakonu – mówi prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski – Chętnie skorzystałem z zaproszenia, nie tylko, że czułem się zobowiązany do przyjechania, ale skorzystałem z tego, żeby odwiedzić Jasną Górę i złożyć skromny hołd Matce Bożej. Bardzo sobie cenię te godności, które tutaj otrzymałem. Ile razy przyjeżdżam na Jasną Górę, mam takie wrażenie, jakbym tu był wczoraj. Ja przyjeżdżam do domu Matki Bożej. Czuję się tutaj zawsze bardzo dobrze, wiem, że jestem otoczony gronem przyjaciół i chciałbym być zawsze dla Jasnej Góry i dla Zakonu przyjacielem”.
Karol Biskupek, lekarz, opiekuje się zdrowiem ojców i braci paulinów. Konfratrem jest od 2016 roku. „Jest to wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie, ale i wielkie zobowiązanie – jak pomyśli się o wielkich poprzednikach zaczynając od królów, książąt, pisarzy, to człowiek ma bardzo dużą pokorę w stosunku do siebie i przywileju, którym został obdarzony” – podkreśla doktor Karol Biskupek dodając jednocześnie, że bardzo ważne jest dla niego takie braterskie spotkanie: „Łączy nas Jasna Góra, umiłowanie Jasnej Góry i Zakonu”.
Kilkuosobowe grupy parafian i przyjaciół paulinów przyjechały z placówek we Wrocławiu, Krakowie-Skałce, Warszawie, Leśniowie, Wielgomłynach, Świdnicy, Toruniu, Włodawie, Wieruszowie i Oporowie.
„Przynależę duchowo do kościoła paulinów pw. św. Antoniego i św. Mikołaja we Wrocławiu – mówi Maria Soczewka – Odkąd w 1998 r. paulini nastali do Wrocławia, miałam taki najbliższy kontakt ze śp. o. Konradem Komorem, i on mnie poprosił, żeby prowadzić w parafii Koronkę do Miłosierdzia Bożego. I do tej pory to robię, tyle lat, codziennie. I tak się zaczęła ta moja przyjaźń z ojcami paulinami. To spotkanie jest dla mnie wielkim przeżyciem, patrząc na te osoby jestem Panu Bogu wdzięczna, że są tacy ludzie, którzy pomagają i wspierają ten Zakon”.
Wśród konfratrów obecny był prof. Jerzy Jurkiewicz, profesor medycyny, neurochirurg, Rycerz Jasnogórskiej Bogarodzicy. Z Krakowa-Skałki przyjechali klerycy Seminarium wraz z rektorem o. Grzegorzem Prusem, z Warszawy dotarł przeor klasztoru o. Marek Tomczyk, z Wielgomłyn proboszcz o. Dominik Słabik, z Oporowa proboszcz o. Krzysztof Rodak, z Leśniowa nowicjusze z o. Samuelem Karwackim, magistrem nowicjatu, z Wrocławia podprzeor o. Maksymilian Stępień, z Korelicz na Białorusi o. Leonard Aduszkiewicz.
W programie Czuwania znalazło się spotkanie w Kaplicy Różańcowej i obejrzenie filmu „Matka 24”, i następnie modlitwa przed Cudownym Obrazem. Czuwanie wraz z modlitwą różańcową animował zespół kleryków VOX EREMI z Paulińskiego Seminarium Duchownego OO. Paulinów na Skałce w Krakowie. Konferencję do pielgrzymów skierował o. Samuel Pacholski z Jasnej Góry, odpowiedzialny za dzieło „Z Maryją ratuj człowieka”.
Centralnym punktem Czuwania była Msza św. o godz. 23.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.
Czuwanie zakończyła wspólna agapa.
Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry