Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski

Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski
2020-01-29

Narodowy Bank Polski przekazał w darze dla Jasnej Góry złotą monetę w kształcie kuli, wykonaną na jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Moneta w kształcie kuli, która została wykonana z 7 uncji czystego złota próby 999, jest nasycona patriotycznymi symbolami, opleciona cytatem z polskiego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Przygotowana została w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wydana została w ilości tylko 100 sztuk, a jedna z nich została przekazana do Skarbca jasnogórskiego.

„Narodowy Bank Polski z wielką radością przekazuje dzisiaj szczególny dar, jest to złota moneta w kształcie kuli, która została wyemitowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tylko jedna z nich, i pierwsza, zostaje przekazana w darze klasztorowi ojców paulinów na Jasnej Górze – mówiła Barbara Jaroszek, główny skarbnik NBP - Jest to najcenniejsza moneta, jaką kiedykolwiek NBP wyemitował, oczywiście z bardzo szczególnej okazji. Proszę jednak pamiętać, że oprócz wartości, która ona reprezentuje, oddanej w kruszcu – mówimy tutaj o 7 uncjach złota – najważniejsze jednak jest to, co za nią stoi – a stoi za nią duma z tego, że możemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego znajdujemy się w tym miejscu, żeby tę wdzięczność w sposób szczególny wyrazić. Najważniejsze jest dla nas to, w tym szczególnym miejscu, jakie stoją za tym emocje, i jak moneta ta, ta jedna szczególna spośród stu, ma wyrażać naszą wdzięczność”.

Jasna Góra jest pierwszym miejscem, któremu NBP przekazał w darze tę unikatową monetę.

„Jest to pierwsza moneta, która w ogóle jest przekazywana nieodpłatnie jakiemukolwiek miejscu, instytucji w Polsce. Oczywistym jest, że NBP rozpoczyna w ten sposób okazywanie swojej wdzięczności za odzyskanie niepodległości właśnie w tym miejscu” – podkreśliła Barbara Jaroszek.

„Jasna Góra została dzisiaj wyróżniona, bo jako pierwsza otrzymuje ten szczególny dar, jakim jest złota moneta. To dzisiejsze wydarzenie jest dopełnieniem tych wszystkich uroczystości, które miały miejsce z okazji odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Jasna Góra dla każdego z nas, dla każdego Polaka jest miejscem szczególnym i wyjątkowym, bo wszystkie ważne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny, także zawsze związane były z Jasną Górą i z Cudownym wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny – podkreślał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – Trudno wyobrazić sobie historię Polski bez tego miejsca, trudno wyobrazić sobie Polskę bez Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Narodowy Bank Polski wyemitował ten szczególny dar, pamiątkę, która jest jednocześnie wotum - bo to, co składamy tutaj, na Jasnej Górze, to nie jest tylko materialna rzecz o ogromnej wartości, ale jest to przede wszystkim wotum, dar serca naszego polskiego narodu, reprezentowany w tej szczególnej, wyjątkowej formie”.

„Moneta ma nietypowy kształt, jest to kształt kuli. Chcieliśmy w ten sposób wyrazić w taki symboliczny sposób nieskończoność niepodległości Polski – podkreślała Barbara Jaroszek - Dodatkowo dzięki zastosowaniu tej techniki, mogliśmy na monecie przypomnieć kilka ważnych momentów, które piszą historię Polski, historię Narodowego Banku Polskiego. Całość kuli jest opasana cytatem z hymnu Polski – ‘Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy’. Moneta bardzo szczególna, rzeczywiście kształt nietypowy, do tej pory nigdy taka moneta nie została wyemitowana przez NBP, ale też i okazja była tak wyjątkowa, dlatego zdecydowaliśmy się na wyprodukowanie tej najcenniejszej dla nas monety”.

„Ufamy, tak jak zaznaczyła Pani Dyrektor, że przyszłe pokolenia będą brały przykład ze swoich poprzedników, i tę pamięć i łączność z Jasną Górą będą podtrzymywały” – zakończył o. generał.

Na uroczystości obecni byli m.in.: Małgorzata Dobczyńska, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP; Emilia Błaszak, szefowa Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta RP, a ze strony Jasnej Góry: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Mariusz Tabulski, definitor generalny; o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry i o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium jasnogórskiego.

„Jak zapewniał kustosz zbiorów jasnogórskich o. Stanisław Rudziński, moneta będzie umieszczona w konkretnej gablocie, i będą ją mogli oglądać wszyscy pielgrzymi, którzy przybywają na Jasną Górę” – poinformował o. Mariusz Tabulski.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski Dar dla Jasnej Góry - złota moneta na 100-lecie niepodległości Polski