Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej - dzień ten zwany jest też imieninami Matki Bożej, czczonej w jasnogórskim wizerunku.
Centralnym punktem uroczystości jest Suma Pontyfikalna, odprawiana na jasnogórskim Szczycie, z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00, a przewodniczy jej Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Eucharystię koncelebrują licznie zgromadzeni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, którzy wczoraj na Jasnej Górze brali udział w obradach Rady Biskupów Diecezjalnych. W dzisiejszych uroczystościach bierze udział ok. 70 tys. osób.
Na Jasną Górę na obchody uroczystości przybywali przez ostatnie dni piesi pielgrzymi, głównie z archidiecezji częstochowskiej oraz z diecezji sąsiadujących: łódzkiej, katowickiej, sosnowieckiej, radomskiej, gliwickiej i kaliskiej. W sumie pieszo i rowerami dotarło 34 tys. osób.
Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. „W dniu Imienin Maryi, stajemy tu na Jasnej Górze, na górze wiary polskiego narodu, aby na nowo zawierzyć się Bożej Matce. Kierowani wiarą naszych ojców, przychodzimy dziś do Ciebie Maryjo, aby kolejny już raz powtórzyć słowa: 'Królowo Polski, przyrzekamy!' - mówił o. Arnold Chrapkowski - Oczy naszej duszy biegną ku wielkiemu zawierzeniu naszego narodu, jakie zostało podjęte w Ślubach Jasnogórskich. Wtedy ponad milionowa rzesza Polaków potwierdzała ślubowaną Bogu i Jego Matce wierność słowami: „Królowo Polski, przyrzekamy!”. Tobie Matko, w darze serca, przynosimy dzisiaj w pielgrzymim trudzie, wszystkie małżeństwa i rodziny, codzienną troskę o nie, nasze niepokoje i obawy, bo przecież tak wiele wokół nas niepewności i zagrożeń”.
„Stając teraz przy Tobie, Maryjo Jasnogórska, pragniemy w tym szczególnym czasie modlitwy za rodziny i zbliżający się Synod Biskupów, w przededniu Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii, podziękować za to, że w Tobie możemy odkrywać piękno, do jakiego są zaproszone nasze rodziny - mówił generał Zakonu Paulinów - Pod Twym Matczynym wzrokiem chcemy świadczyć o pięknie i godności małżeństwa i rodziny, o tym, że to miłość powinna scalać rodziny i małżeństwa. Obce są nam jakiekolwiek ustawodawcze próby zrównujące małżeństwo i rodziny, z takimi sposobami wspólnego życia, które nimi przecież nie są. Nie możemy dopasowywać się do świata tylko dla naszej wygodny, czy aby być lepiej postrzeganym przez ludzi. Nie według ludzkich pomysłów na rodzinę i małżeństwo, ale według Bożego porządku rzeczy, Bożego wzoru, pragniemy układać nasze życie”.
*
Kazanie Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił przygotowaniom do przyszłorocznego wydarzenia, jakim będzie 1050. rocznica Chrztu Polski. „Millenium Chrztu Polski i kolejna 1050. rocznica Chrztu nie jest po to, żebyśmy sobie tylko przypomnieli, że jesteśmy ochrzczeni; nie jest po to, by tylko dziekować za tak ważne w dziejach naszego Narodu wydarzenie – bo ważne dla początków naszej wiary i początków polskiej państwowości. Troskliwe spojrzenie Czarnej Madonny przypomina bowiem, że jubileuszowe obchody są przede wszystkim okazją dla nas, dziś żyjących, dla Ciebie i dla mnie, do odnowienia i umocnienia naszej wiary, do ponownego odkrycia łaski i daru Chrztu Świętego, do odważnego i wiernego podjęcia wszystkich wezwań i zobowiązań, które z Chrztem się wiążą, i wreszcie, jak nam wciąż podpowiada papież Franciszek, do włączenia się ‘w nowe scenariusze i wyzwania misji ewangelizacyjnej’” – mówił ks. Prymas.
Kaznodzieja przypomniał, że „ofiarowany nam przez Boga dar zbawienia i odkupienia w Chrystusie staje się naszym udziałem w sakramencie chrztu świętego”. „Otrzymujemy w nim przecież godność dziecka Bożego. Otrzymujemy przybrane synostwo. Otrzymujemy to, do czego sami z siebie nie jesteśmy zdolni: dar życia w wolności od grzechu i panowania śmierci. Dar życia, kiedy Kościół udziela chrztu świętego osobie dorosłej, pyta – czego oczekujesz od Kościoła? Wiary! Co ci daje wiara? Życie!” Prymas Polski przywołał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane na Jasnej Górze, „że nasze synostwo Boże niesie w sobie dziedzictwo wolności, że wolność jest nam dana jako miara naszej ludzkiej godności i jednocześnie zadana, że tego daru, że wolności można używać dobrze lub źle, że można przez nią budować lub niszczyć”.
„Chodzi o to, moi kochani, abyśmy również sami nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy, abyśmy pamiętali – jak to pięknie nam przypomniał ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie św. Jan Paweł II – że choć nasza historia owszem, jest jak wielka rzeka, która ma różne dopływy, bo tworzą ją także różne kultury i tradycje, a jednak ten fundament jedności, na którym warto budować w każdym czasie, ‘przyniosło chrześcijaństwo ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów’ – przypomniał abp Wojciech Polak - 1050. rocznica Chrztu Polski, do której się przygotowujemy, to więc okazja, aby na nowo dostrzec to wielkie dziedzictwo, aby je jeszcze raz z wdzięcznością przyjąć, aby zastanowić się, jak je dzisiaj pomnażać, jak dzisiaj głosić Chrystusa i Jego Ewangelię, zwłaszcza już tym spośród nas, którzy o niej zapomnieli albo dla których straciła ona swoją żywotną moc”.
„Jeśli ktoś rzeczywiście doświadczył miłości Boga w swoim życiu, będzie o tym świadczył innym” – mówił dalej ks. Prymas, wskazując w szczególności na znaczenie świadectwa chrześcijańskich małżonków, którzy ukazują „piękno i prawdę rodziny opartej na sakramentalnym małżeństwie”.
„Jezus w sakramencie małżeństwa jest z wami, drodzy siostry i bracia. Tylu małżeństwom i rodzinom brakuje dzisiaj wina autentycznej miłości. Dlatego trzeba, aby jak najbliżej nich stanęły inne małżeństwa i rodziny, które właśnie swoim życiem pokażą, że Chrystus, Oblubieniec Kościoła, jest ich mocą i siłą. To dzięki Niemu mogą kochać się nawzajem z nieustanną wiernością. Potrzeba małżeństw i rodzin, których codzienność pomoże uwierzyć, że to w Nim znajdują też wsparcie, pokrzepienie dla wzniosłego zadania bycia ojcem i matką. Jakże ważnego w obecnej chwili, z którego nie można zrezygnować ani zdezerterować” - mówił kaznodzieja.
Przywołując słowa Maryi z dzisiejszej Ewangelii – „zróbcie cokolwiek Syn mój wam powie” – Prymas Polski pytał: „Czyż w tej polskiej Kanie nie jesteśmy wzywani do tego, by na nowo oprzeć wszystkiego na Chrystusie? To jest nasz nowy początek – oprzeć wszystko na Chrystusie. Czy nie mamy zwrócić naszego być może zmęczonego wzroku na Tego, który ma moc przemieniać łaską twarde ludzkie serca? Czyż nie mamy podnieść naszych może opadłych dłoni ku Temu, który ma moc nas uzdrawiać i podnosić z ludzkiej słabości?”
„To przecież ostatecznie właśnie spotkanie z Nim i wiara w Niego prowadzić może do gorliwego życia i do odważnego świadectwa. A słowa Maryi, te właśnie słowa Maryi są zachętą dla wszystkich, jak dodawał papież Franciszek, byśmy oddali się do dyspozycji Jezusowi. Siostry i bracia, tylko w ten sposób będziemy wiarygodnymi świadkami i głosicielami Ewangelii, a zbliżająca się 1050. rocznica Chrztu Polski przyniesie nam radość, prawdziwą radość, radość ludzi odnowionych w Chrystusie, której nikt nam nie zabierze” – zakończył Prymas Polski.
*
W obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej biorą udział księża arcybiskupi i biskupi polscy, którzy uczestniczyli we wczorajszym spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Obecni są: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki i wiceprzewodniczący KEP; abp Józef Michalik, metropolita przemyski; abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecinko-kamieński; abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański; abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki; abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Henryk Hozer, ordynariusz warszawsko-praski; abp Józef Górzyński, koadiutor warmińsko-mazurski; abp senior Stanisław Nowak, abp senior Juliusz Paetz; abp senior Damian Zimoń; bp Ignacy Dec, biskup świdnicki; bp Edward Janiak, biskup kaliski; bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski; bp Jan Tyrawa, biskup bydgoski; bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski; bp Marian Rojek, biskup zamojsko-lubaczowski; bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki, bp Andrzej Dziuba, biskup łowicki; bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP; bp Piotr Jarecki, bp pomoc. arch. warszawskiej; bp Jan Zając, bp pomoc. arch. krakowskiej, bp Adam Włodarczyk, bp pomoc. arch. katowickiej, bp Marek Marczak, bp pomoc. arch. łódzkiej; bp Aleksander Jaszewski, bp pomoc. arch. mińsko-mohylewskiej na Białorusi oraz bp senior Jan Wieczorek w sumie 29 księży biskupów. Eucharystię koncelebruje również ponad 260 księży.
Podczas Mszy św. został odczytany Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich, oraz posłanie na Światowy Dzień Młodzieży - Kraków 2016. Chętne osoby podczas Eucharystii rozpoczęły 9-miesieczną modlitwę za nienarodzone dzieci odmawiając uroczyście przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Na zakończenie uroczystości abp Wojciech Polak poświęcił korony na wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej dla polskiej parafii w New Jersey w Stanach Zjednoczonych.
Mszę św. transmituje TV Trwam.
Sumę poprzedziła modlitwa pielgrzymów przed 1050. rocznicą Chrztu Polski, którą na Szczycie jasnogórskim poprowadził o. Kamil Szustak.
*
O godz. 14.00 została odprawiona Droga Krzyżowa. Nabożeństwo poprowadził o. Wojciech Dec (posłuchaj: Droga Krzyżowa - część 1, część 2). W dalszym programie były: Różaniec w Kaplicy Matki Bożej; Procesja Eucharystyczna, którą poprowadził o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.
O godz. 19.00 na jasnogórskim Szczycie została odprawiona Msza św. za mieszkańców miasta. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Koncelebrował m.in. bp Antoni Długosz.
Obecnych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. „Jako uczniowie Jezusa razem z Maryją naszą Matką, idziemy śladami wiary naszych ojców, którzy Jej zawierzali siebie, swoich bliskich, Ojczyznę, swoje nadzieje, sprawy osobiste i narodowe” – powiedział.
W homilii abp Wacław Depo przypomniał: „Maryja z woli Chrystusa jest z nami, na różnych drogach, poszukiwań sensu życia i niezawodnej nadziei. Maryja uczy nas, że nawet w ciemnościach wiary i niezrozumienia, trzeba nam wciąż dojrzewać i stale się przedzierać modlitwą w głąb woli Boga”.
Wskazał na nowe niebezpieczeństwo - „program kontrowersyjnej seksedukacji”, jakie podczas wakacji opracowało Ministerstwo Edukacji. Program ten ma obejmować nawet 4-latki. „Mamy prawo ustawy o systemie oświaty, która zobowiązuje szkołę do respektowania chrześcijańskiego systemu wartości i uniwersalnych zasad etyki w oparciu o rodzinę. Nie możemy się zgodzić na dekonstrukcję porządku natury i deprawacyjne wychowanie dzieci i młodzieży. To rodzice, to my, którzy tutaj dzisiaj stajemy przy sercu Matki, mamy prawo być pierwszymi nauczycielami życia i miłości, tego prawa nikt nie może nam odebrać” – powiedział z mocą arcybiskup.
Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski poprosił obecnych rodziców: „Kiedy dzisiaj wrócicie z dziećmi, które od najmłodszych przynieśliście tutaj przed obraz naszej Matki i Królowej, powiedzcie im, dlaczego tutaj przychodzimy, żeby ocalić to miasto, bo Ona, Matka i Królowa najbliżej doprowadza nas do Syna, a Jej Syn uczy nas miłości Matki”.
Oprawę muzyczną przygotowały Jasnogórski Chór Żeński „Kółeczko” i Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej oraz orkiestra Dobroń.
o. Stanisław Tomoń
Art. ze str. jasnagora.com