NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW

NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW
2022-01-22

Do zaszczytnego grona paulińskich konfratrów, czyli przyjaciół i dobrodziejów Zakonu został dziś włączony Grzegorz Cius. Od wielu lat współpracuje z zakonnikami przy organizacji różnych inicjatyw promujących dziedzictwo Jasnej Góry i Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Grzegorz Cius był m.in. koordynatorem, z ramienia Marszałka Województwa Śląskiego, organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016r. w województwie śląskim, również na Jasnej Górze zaangażowany był w obchody 300-lecia koronacji Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowy konfrater od początku zaangażowany jest w tworzenie i koordynację Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów, pełniąc funkcję zastępcy prezesa Fundacji Szlak Paulinów.

Eucharystii przewodniczył przełożony generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika o. Arnold Chrapkowski. Homilię wygłosił o. Mariusz Tabulski zaangażowany z ramienia Zakonu w dzieło Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów.

Podczas Mszy św. Grzegorz Cius został przyjęty do konfraterni.

- Dla nas, paulinów, Jasna Góra jest miejscem wyjątkowym, i nie tylko dla nas, ale też i tych wszystkich, którzy w różnoraki sposób włączają się poprzez swoją działalność w misje i posłannictwo paulińskiego Zakonu. Zewnętrznym wyrazem naszej duchowej łączności, duchowej więzi z tymi, którzy pragną szerzyć pauliński charyzmat jest paulińska konfraternia - wyjaśnił Generał Paulinów.

Włączając Grzegorza Ciusa do paulińskiej konfraterni o. Arnold Chrapkowski, wyraził przede wszystkim wdzięczność za krzewienie paulińskiego ducha.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, zaszczyt, ale i wyzwanie. Czuje się wśród ojców paulinów, ale przede wszystkim przed Matką Bożą Jasnogórską dłużnikiem. Tutaj przejeżdżamy, tutaj się modlimy i zawsze mamy kredyt – kredyt miłości, kredyt łaski. My go nigdy nie spłacimy, ale możemy z niego korzystać - podkreślił Grzegorz Cius.

Paulińska konfraternia to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, które swoim początkiem sięga połowy XIV w. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Paulinów z gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi zakonnicy mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Przyjęcie do Konfraterni jest także wyrazem wdzięczności danej osobie za wyświadczone dobrodziejstwa dla Zakonu oraz szerzenie kultu Matki Bożej.

Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu, które są owocem zakonnych praktyk, szczególnie tych pokutnych, a także w paulińskich przywilejach odpustowych.

W ciągu wieków do konfraterni przyjmowano osoby wszystkich stanów; królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników.

Wśród paulińskich konfratrów są m.in.: kanonik Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina, pisarz Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, bł. abp Józef Bilczewski ze Lwowa, Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński czy Jan Paweł II.

Nowy członek konfraterni otrzymuje uroczyście specjalny dyplom, w którym wypisane jest uzasadnienie tego tytułu.

Źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW