CURRICULUM VITAE
Brata Jana Maszoty
(07.10.1960 – 14.09.2022)
Jan Maszota urodził się 7 października 1960 roku w Cewicach z rodziców Franciszka i Katarzyny z domu Piekarska. Ochrzczony został 23 października 1960 roku w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini a sakrament bierzmowania przyjął w parafii pw. św. Jakuba w Lęborku, dnia 3 czerwca 1974 roku, obierając imię Piotr.
Lata dziecięce spędził z rodzicami i braćmi Stanisławem i Józefem w miejscu urodzenia. Naukę w Szkole Podstawowej rozpoczął w Kętrzynie, w klasach I – III, następnie kontynuował ją w Lubowidzu
w klasach IV –VII a ukończył w klasie VIII w Lęborku.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej rozpoczął naukę w Szkole Rzemiosła Piekarniczego w Lęborku, którą ukończył zdając egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej w Słupsku w maju 1980 roku. Po uzyskaniu dyplomu czeladnika w latach 1980 – 1986 pracował w swoim zawodzie w Lęborku oraz w Luzinie. W tym czasie odbył także krótkie ćwiczenia wojskowe.
Dnia 4 lipca 1986 roku zwrócił się do Generała Zakonu Paulinów z prośbą o przyjęcie go do paulińskiej wspólnoty w charakterze brata zakonnego. Okres kandydatury rozpoczął 16 września 1986 roku na Jasnej Górze a następnie kontynuował ją w Biechowie. Kanoniczny nowicjat rozpoczął w Leśniowie w maju 1987 roku. Natomiast pierwszą profesję zakonną złożył dnia 15 maja 1989 roku na ręce o. Konrada Pompera w Todtmoos. Po złożeniu pierwszych ślubów pozostał w Todtmoos, następnie w dniu 29 maja 1989 roku został przeniesiony do klasztoru w Mainburgu a rok później ponownie został skierowany do Todtmoos. Na ziemi niemieckiej posługiwał jako brat zakonny dwa lata do dnia 7 lutego 1991 roku, kiedy został przeniesiony do klasztoru w Krakowie na Skałce. 27 stycznia 1995 roku Brat Jan Maszota zwrócił się do Generała Zakonu Ojca Jana Nalaskowskiego z prośbą o dopuszczenie go do złożenia profesji wieczystej. W swym podaniu pisał: „poprzez ten akt, pragnę potwierdzić moją więź z Panem Bogiem, Matką naszego Zakonu – Maryją oraz wspólnotą zakonną, w której byłem formowany. Okres mojej formacji zakonnej utwierdził mnie, że ta droga jest równocześnie drogą mojego powołania życiowego”. Profesję wieczystą uroczystą złożył w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w dniu 1 maja 1995 roku.
Po dwudziestu dziewięciu latach sumiennej posługi w Krakowie na Skałce został przeniesiony do klasztoru we Włodawie dnia 22 sierpnia 2020 roku, gdzie pełnił obowiązki zakrystianina. W ostatnim czasie ze względu na pogarszający się stan zdrowia został przyjęty do szpitala w Parczewie, gdzie przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Brat Jan zmarł w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w dniu 14 września 2022 roku w 62 roku życia i w 33 roku życia zakonnego.
Śp. Brat Jan Maszota zapisał się w naszej pamięci, a szczególnie braci kleryków paulińskiego seminarium jako gospodarz miejsca, odpowiedzialny za klasztor i zaopatrzenie kuchni. Swoje obowiązki wykonywał sumiennie z wielką dobrocią i pracowitością. Był człowiekiem życzliwym i pogodnym. Posługiwał jako brat zakonny, łącząc pracę
z umiłowaniem modlitwy i samotności w duchu paulińskiej dewizy „Solus Cum Deo Solo”. Wpatrzony w przykład Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika czerpał siłę do pokonywania codziennych trudności. W Jego życiu duchowym ważną rolę odgrywała Maryja, której sposób życia starał się naśladować.
Wymownym znakiem w życiu Śp. Brata Jana był dzień Jego odejścia w progi domu Ojca. Święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest nieodłącznie związane z wywyższeniem Chrystusa w chwale. W tym duchu wierzymy, że Śp. Brat Jan po okresie cierpienia został złączony z Chrystusem w chwale, którego naśladował przez śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Niech Matka Boża, Pani Jasnogórska, którą gorąco umiłował, uprosi dla niego łaskę życia wiecznego i zaprowadzi do swego Syna, Jezusa Chrystusa.