Chociaż miejsca kapłańskiej posługi różne: Polska, Niemcy, Stany Zjednoczone, Włochy, to łączy ich ten sam zakonny charyzmat i miłość do Matki Bożej. Dziś na Jasnej Górze dziewięciu Ojców Paulinów dziękowało za 25 lat kapłaństwa i wierności Chrystusowi. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył jubilat o. Ryszard Dec, definitor generalny Paulinów, a homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Srebrni jubilaci to: o. Paweł Binkowski, o. Ryszard Dec, o. Marek Dzodz, o. Tadeusz Lizińczyk, o. Łukasz Łukanowski, o. Michał Pacan, o. Maksymilian Stępień, o. Michał Strojecki, o. Marek Tomczyk.
Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, życzył Jubilatom, żeby ich kapłańskim i zakonnym programem były słowa z dzisiejszej Ewangelii: Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego. - Jednoznaczność waszego kapłańskiego posługiwania, postawa całkowitego zaufania Bogu, a nie własnym siłom i planom, otwartość na drugiego człowieka, prawda i prawdomówność, dawanie nie siebie, ale Boga obecnego w Słowie i sakramentach - to jest wasze światło, które dla innych ma być odbiciem miłości, dobroci Boga - mówił O. Generał.
- Kocham moje kapłaństwo, ponieważ kapłaństwo pozwala mi każdego dnia doświadczać bliskości Boga, którego biorę w swoje ręce. Kocham kapłaństwo, bo Boga, który jest miłością mogę dawać drugiemu człowiekowi. Widzę jak Chrystus przemienia życie ludzi - mówił o. Tadeusz Lizińczyk, przełożony amerykańskiej prowincji Zakonu Paulinów.
O. Łukasz Łukanowski, posługujący w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes we Włoszech, podkreślił, że jubileusz to czas wdzięczności i modlitwy, by w powołaniu odnajdywać pierwotną radość i świeżość. - Miejmy nadzieję, że Bóg da jeszcze siłę, żeby dalej posługiwać i to co mi powtarzają moi parafianie – via de vanti cosi - to znaczy „idź do przodu”, ale w ten sposób, żeby się nie zmienić, żeby tych lat kapłaństwa nie pokryła rdza - powiedział o. Łukanowski.
- Kapłaństwo, powołanie, to wielki dar, ale też z czasem człowiek bardziej spostrzega wielką odpowiedzialność za to, co otrzymał – zauważył o. Ryszard Dec, który pełni w Zakonie funkcję definitora, czyli doradcy przełożonego zakonu w ramach zarządu. Podkreślił, że najważniejsze w życiu zakonnym i kapłańskim jest doświadczenie żywego Boga, doświadczenie Jego miłości, dobroci, miłosierdzia. - Kiedy człowiek ma doświadczenie tej bliskości Boga, jest w stanie przejść przez największe trudy, cierpienia, wydarzenia, sytuacje, trudnych ludzi - mówił o. Dec.
Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w roku 1382r. Pracują również w wielu innych ośrodkach duszpasterskich w Polsce i poza granicami kraju, podejmując pracę w parafiach i lokalnych sanktuariach maryjnych. W 17 krajach na czterech kontynentach posługuje prawie pół tysiąca zakonników.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews