Tym, czym Jasna Gora jest i jakie znaczenie ma dla Polski i Polaków, takim miejscem dla Bawarii i de facto całych Niemiec jest Narodowe Sanktuarium Matki Bożej w Altötting. Historia tego najważniejszego celu przeszło miliona pielgrzymów rocznie zaczęła się w 1489 roku, kiedy to martwe dziecko przyniesione przez zrozpaczoną matkę przed figurę Maryi w tutejszej kaplicy, dziś sercu Sanktuarium, wróciło do życia. Odtąd trwa jakże żywy kult Matki Bożej, Czarnej Madonny w Świętej Kaplicy, nazywanej tak na tym miejscu szczególnego działania Maryi.
Wraz z rozwojem ruchu pielgrzymkowego na przestrzeni minionych pięciu wieków, opiekę duszpasterską w Altötting podejmowały różne rodziny zakonne: jezuici, maltańczycy, redemptoryści i bedącą od 1802 roku nieodłączną częścią tego miejsca, niczym paulini na Jasnej Górze, kapucyni, żyjący w Altötting do 2021 roku w dwóch konwentach: St. Konrad i St. Magdalena. Niestety, z powodu braków personalnych kapucyni opuścili w 2021 roku jeden ze wspomnianych klasztorów, mianowicie St. Magdalena, skupiając się na konwencie St. Konrad. Od 2021 posługę w sanktuarium w Altötting w klasztorze St. Magdalena przejeli Bracia Samarytanie. Po dwóch latach zdecydowali oni jednak o zakończeniu ich pobytu w Altötting.
W związku z powyższym Ordynariusz Diecezji Passau Ks. Bp Stefan Oster SDB zwrócił się z prośbą do Prowincjała Niemieckiej Prowincji Zakonu Paulinów O. Beniamina Bąkowskiego o przejęcie posługi duszpasterskiej w Altötting przez paulinów. O. Prowincjał przedstawił tę prośbę N. O. dr. Arnoldowi Chrapkowskiemu, Generałowi Zakonu Paulinów, który z dniem 01.09.2023 erygował nowy klasztor paulinów St. Magdalena w Altötting i tym samym zgodził się na podjęcie posługi duszpasterskiej przez paulinów w Narodowym Sanktuarium Niemiec.
Oficjalna inauguracja posługi paulinów w Altötting miała miejsce w niedzielę 10 września 2023 w kościele klasztorym St. Magdalena w Altötting. W imieniu Ordynariusza Diecezji Passau Ks. bp. Stefana Ostera SDB w ramach uroczystej Mszy Świętej wprowadzenia paulinów dokonał kustosz Sanktuarium i prepozyt kapituły kolegiackiej w Altötting Ks. prał. dr Klaus Metzl. Dziękując za podjęcie posługi w Altötting, podkreślił szczególnie posługę w sakramencie pokuty i pojednania, którego centrum jest właśnie nasz kościół St. Magdalena.
Na uroczystość przybył z Jasnej Góry Generał Zakonu Paulinów N. O. dr Arnold Chrapkowski. O. Generał w słowie skierowanym do uczestników tego podniosłego wydarzenia, które zapewne przejdzie do historii sanktuarium, ale i Zakonu Paulinów, wspomniał swój pierwszy pobyt w Altötting w latach 90-tych jako wówczas jeszcze kleryk pauliński. Przyznał, iż mu wówczas nawet nie śniło się, że kiedyś przyjedzie tu kiedyś ponownie już jako Generał Zakonu na otwarcie nowego klasztoru i inaugurację posługi duszpasterskiej paulinów. Widzi w tym działanie Matki Bożej, która przysyła nas paulinów do Altötting, byśmy byli wierni duchowej spuściźnie tego świętego miejsca oraz by przez posługę naszych współbraci wszyscy tu przybywający mogli doświadczyć matczynego spojrzenia Maryi, co było doświadczeniem Ojca Świetego Franciszka w czasie jego wizyty na Jasnej Gorze w 2016 roku.
Zarówno O. General jak i Prowincjał O. Beniamin Bąkowski podziękowali Ks. bp. Stefanowi Osterowi SDB za zaufanie, jakim nas paulinów obdarzył, zapraszając do posługi w Narodowym Sanktuarium Niemiec, w Sercu Bawarii, i jednym z serc Europy co często podkreślał Papież Benedykt XVI.
Bardzo wielu pielgrzymów wzięło udział w inauguracji paulińskiej posługi w Altötting. Przybyły na dzisiejszą uroczystość dziekan dekanatu Altötting Ks. kan. Heribert Schauer, przywitał ojców paulinów w najpiękniejszym dekanacie Diecezji Passau. Nadto wśród koncelebransów obecny był gwardian konwentu kapucynów St. Konrad - Br. Marinus Parzinger OFMCap jak nasi paulińscy współbracia: o. Łukasz Wróblewski, przeor z Mainburga oraz o. Slawomir Trzmielewski z Todtmoos.
Miasto Altötting reprezentował i w imieniu Rady Miejskiej słowa powitania skierował Burmistrz Altötting Stephan Antwerpen.
Pierwsza wspólnotę paulińska w nowopowstałym klasztorze St. Magdalena w Altötting tworzą:
o. Beniamin Bąkowski, prowincjał i przeor, wicekustosz sanktuarium
o. Dariusz Michalczyk, wikariusz parafialny
o. Dawid Kolodziejczyk, wikariusz parafialny, katecheta
o. Bernard Palka, wikariusz parafialny
Ojcowie Paulini z Altötting bardzo serdecznie zapraszają do nawiedzania Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Altötting w Bawarii.
o. Dawid Kołodziejczyk OSPPE
Sekretarz Prowincji