KS. PROF. PIOTR SZCZUR - NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW

KS. PROF. PIOTR SZCZUR - NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW
2024-02-26

Do konfraterni, czyli do duchowej rodziny Zakonu Paulinów został włączony ks. prof. Piotr Szczur. Wybitny patrolog i znawca eremickiej duchowości Paulinów jest naukowcem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Paulinów, homilię wygłosił o. prof. Andrzej Napiórkowski.

Generał Zakonu podkreślił, że w tym akcie paulini wyrażają wdzięczność za każdą życzliwość okazaną wspólnocie oraz Jasnej Górze, za krzewienie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej i paulińskiej duchowości. - Nowy konfrater Zakonu Paulinów swoją pracę naukową łączy z posługą duszpasterską, która od początku kapłaństwa naznaczona jest szczególnym nabożeństwem do Bożej Matki Maryi – mówił o. Chrapkowski. Wskazał m.in. na jego zaangażowanie w duszpasterzowaniu Legionowi Maryi, organizacje pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Przypomniał, że z paulinami łączą go naukowe zainteresowania ich historią i duchowością. – Jako patrolog pokazuje nam także w jaki sposób mamy żyć nasza duchowością proeremicką, w jaki sposób w codzienności ten typ duchowości szerzyć – wskazywał Generał Paulinów.

 W homilii o. prof. Andrzej Napiórkowski, mówiąc o dzisiejszym Konfratrze Zakonu, podkreślał jego wierność maryjnej drodze, co ma odzwierciedlenie w jego naukowych badaniach. - Ks. Piotr należy do wąskiej grupy teologów polskich, którzy w cichości tworzą tę właściwą teologię. Polska teologia na tle teologii europejskich ma braki, ale ma też zalety nie do przecenienia, jedną z nich jest właśnie jej służebność. Wyraża się ona w tym, że służy Ludowi Bożemu - mówił w homilii o. Napiórkowski. Podkreślił potrzebę dobrej teologii, bo bez niej, nasza wiara, może być „nadmiernie fundamentalistyczna czy popadać w populizm lub wyrażać się tylko płytką emocjonalnością czy pobożnością”. – Z drugiej strony bez dobrej teologii, która nie jest zakorzeniona w liturgii, w życiu Kościoła, teologia stanie się nadmiernie intelektualna, będzie tylko spekulacją albo ostatecznie religiologią, czyli pewną wiedzą na temat wiary, ale nie będzie wiarą – zwracał uwagę paulin. O. prof. Napiórkowski wyraził radość z włączenia ks. prof. Szczura do „paulińskiej szkoły Maryi”. Życzył, by kontemplując Jasnogórski Wizerunek Maryi, starać się Matkę Chrystusa naśladować, bo to jest istota maryjnej pobożności.

 - To wyróżnienie, ale i zadanie. To przypomnienie, że warto postawić na Maryję - podkreślił ks. prof. Piotr Szczur. Dzisiejsze przyjęcie do konfraterni widzi też jako szczególne wyzwanie. - Przypomina mi ono, że jako kapłan powinienem, uczestnicząc, w dziele zbawienia, prowadząc innych do Boga, czynić to przez Maryję. O tym wielokrotnie przypominał bł. kard. Stefan Wyszyński, że do Chrystusa idziemy przez Maryję. I dlatego to wydarzenie, nie tylko jest wyróżnieniem, ale też zadaniem. Wciąż na miarę moich możliwości będę starał się włączyć w to wielkie dzieło prowadzone przez ojców Paulinów – zapewniał ks. Profesor.
Podczas uroczystości obecny był o. Bazyli Degórski, patrolog, prokurator generalny Zakonu Paulinów przy Stolicy Apostolskiej. Paulin wyraził radość z przyjęcia ks. prof. Szczura do paulińskiej duchowej rodziny. - Jestem przekonany, że dla naszego Zakonu, to jest wielki zaszczyt, że możemy do grona naszych współbraci duchowych, włączyć osobę takiego pokroju. Tylko się cieszyć i Panu Bogu dziękować. To jest wielka więź duchowa, wzajemna modlitwa– dodał o. Degórski.

 Paulińska konfraternia to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, które swoim początkiem sięga połowy XIV w. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Paulinów z gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi zakonnicy mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele.
W ciągu wieków do konfraterni przyjmowano osoby wszystkich stanów; królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników.

 Anna Przewoźnik, Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Biogram ks. prof. Piotra Szczura

Ks. Piotr Szczur urodził się 1 VI 1968 roku w Hrubieszowie (Diecezja Zamojsko-Lubaczowska). W roku 1987 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Tytuł magistra teologii uzyskał w maju 1993 roku. 29 V 1993 roku przyjął, z rąk J. E. Ks. Abp. Bolesława Pylaka, święcenia kapłańskie. Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii p.w. św. Józefa w Kraśniku Fabrycznym, gdzie przez trzy lata pełnił obowiązki wikariusza. W tym czasie, już na początku swojej drogi kapłańskiej dał się poznać jako gorliwy czciciel Maryi, gdyż w parafii powierzono mu opiekę nad dwoma prezydiami Legionu Maryi. W trosce o duchowy rozwój „legionistów” co tydzień wygłaszał do nich „alokucje”, systematycznie organizował formacyjne dni skupienia oraz głosił im konferencje (zarówno ascetyczne, jak i naukowe) o treści mariologicznej, zachęcając słuchaczy do pobożności maryjnej, którą sam praktykował. Organizował też pielgrzymki maryjne na Jasną Górę. Dzięki jego działaniom i staraniom zostały założone prezydia Legionu Maryi we wszystkich parafiach dekanatu kraśnickiego oraz w niektórych parafiach sąsiednich dekanatów. W parafii też czynnie włączył się w redagowanie i wydawanie miesięcznika parafialnego „Logos i metanoia”, systematycznie pisząc artykuły z zakresu historii Kościoła, hagiografii i liturgiki oraz przygotowując tekst do druku.

W roku 1996 został przeniesiony do parafii p.w. św. Krzyża w Lublinie (gdzie również redagował gazetę parafialną – „Znak Krzyża”) i jednocześnie został skierowany na studia specjalistyczne z patrologii w Instytucie Historii Kościoła KUL. W czerwcu 1998 roku uzyskał licencjat z zakresu patrologii, natomiast stopień doktora nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła – patrologii zdobył na KUL-u w maju 2000 roku.
W czerwcu 1999 roku został skierowany na stypendium naukowe do Paryża. Studiował na Sorbonie oraz w Instytucie Katolickim w Paryżu w Szkole Języków i Cywilizacji Starożytnego Wschodu (École des Langues et Civilisations de l’Orient Ancien) specjalizując się w zakresie starożytnych języków orientalnych (ze szczególnym uwzględnieniem języka koptyjskiego i syryjskiego). Podczas pobytu we Francji pracował też w Redakcji katolickiego tygodnika polonijnego wydawanego w Paryżu – „Głos Katolicki” (Voix Catholique).

Po powrocie z Paryża, w 2001 roku, został zatrudniony w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (od 2005 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). 27 maja 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a 5 września 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował go profesorem nauk teologicznych. Jego dorobek naukowy i dydaktyczny obejmuje 3 monografie, 82 artykuły naukowe, 35 artykułów popularno-naukowych, 114 haseł encyklopedycznych i słownikowych, wypromowanie 7 doktorów i 25 magistrów. Ks. Szczur był też recenzentem w przewodach habilitacyjnych i doktorskich oraz recenzentem wydawniczym wielu monografii i artykułów naukowych. Zorganizował też kilkanaście konferencji o zasięgu międzynarodowym i krajowym.

KS. PROF. PIOTR SZCZUR - NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW KS. PROF. PIOTR SZCZUR - NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW KS. PROF. PIOTR SZCZUR - NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW KS. PROF. PIOTR SZCZUR - NOWY KONFRATER ZAKONU PAULINÓW