„Współczesne życie zakonne, w tym paulińska posługa, pełne jest wyzwań – czy to we wspólnotach, czy w duszpasterstwie. Św. Paweł Pustelnik, pokazuje nam, jak przezwyciężać te trudności, nie tracąc z oczu celu ostatecznego”. – przypomniał w liście z okazji Uroczystości św. Pawła I Pustelnika, generał zakonu o. Arnold Chrapkowski. Początek roku to dla wszystkich duchowych synów tego wielkiego Pustelnika czas powrotu do korzeni, do refleksji nad swoim powołaniem i życia charyzmatem zakonu.
6 stycznia, na Jasnej Górze, jak i we wszystkich paulińskich klasztorach rozpoczynają się „Pawełki”. To dziewięciodniowe nabożeństwo ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu. Każdego dnia w czasie trwania nowenny o godz. 18.00 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w Kaplicy poświęconej Patriarsze Zakonu. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii Świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i głoszone są okolicznościowe kazania.
Nowenna ta stanowi duchowe przygotowanie do uroczystości św. Pawła I Pustelnika, która przypada 15 stycznia. W tym dniu jasnogórscy mnisi gromadzą się na wspólnej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej, w czasie której ponawiają profesję zakonną.
Szczególnie uroczysty charakter ma na Jasnej Górze niedziela przypadająca po święcie patronalnym. 19 stycznia duchowi synowie św. Pawła Pustelnika zapraszają wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy i oddania czci ich Patronowi podczas sumy w Bazylice o godz. 11.00. Ukoronowaniem tego dnia jest o godz. 17.00 specjalne nabożeństwo połączone z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa.
Generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski, w liście z okazji patronalnego święta, nawiązując do przeżywanego obecnie Roku Świętego zachęca wszystkich zakonników, by powrócili do Jego myśli przewodniej, jaką jest nadzieja. „Przeżywając nowennę oraz uroczystość ku czci naszego Patriarchy, spróbujmy także zastanowić się przez chwilę, jak nadzieja kształtowała życie św. Pawła, który długie lata spędził na pustyni, przemierzając tam swoją duchową wędrówkę ku Bogu. Nie ulega wątpliwości, że trud i wyrzeczenia, jakich doświadczył na pustkowiu musiały być przezwyciężane dzięki silnej nadziej na ostateczne przejście do życia wiecznego, gdzie twarzą w twarz spotkał umiłowanego Zbawiciela” – napisał przełożony generalny Zakonu Paulinów.
Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego. To właśnie tego świętego, obrali na swego patrona pustelnicy jednoczący się w XIII wieku na Węgrzech w nowy zakon.
Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb paulinów. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób.
Wiecej informacji i zdjęć na stronie www.news.jasnagora.pl
o. Michał Bortnik @jasnagoranews