Nagrodą Główną Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2015 został uhonorowany o. Bazyli Degórski, paulin, prokurator generalny Zakonu Paulinów przy Stolicy Apostolskiej.
Uroczysta gala wręczenia nagród FENIKS 2015 odbyła się w sobotę, 18 kwietnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradz.
Laureatów nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich zaprezentowano podczas uroczystego otwarcia XXI Targów Wydawców Katolickich w Warszawie w czwartek, 16 kwietnia. Nagrodę główną otrzymały trzy osoby:
- kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury
- kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary
- o. Bazyli Degórski, prokurator generalny Zakonu Paulinów przy Stolicy Apostolskiej.
Feniks specjalny przyznano Encyklopedii Katolickiej.
Nagroda FENIKS 2015 została przyznana o. Bazylemu Degórskiemu za wybitne dokonania w dziedzinie patrologii, teologii dogmatycznej, antropologii patrystycznej. Sytuują się one na najwyższym światowym poziomie, co potwierdza powierzenie badaczowi krytyczne wydanie pism historycznych i hagiograficznych w prestiżowym cyklu dzieł wszystkich św. Hieronima. Uczony jest znawcą dziejów monastycyzmu starożytnego, specjalizuje się również w paleografii i kodykologii łacińskiej. Jego prace nad tradycją rękopiśmienną „Żywota św. Pawła Pustelnika”, jak też innych żywotów napisanych przez św. Hieronima, opracowywanie tych tekstów, ich przekłady na język polski i włoski oraz liczne studia nad nimi – stanowią imponujący dorobek, godny najwyższych pochwał i wyróżnień. Rozsławiający przy tym imię polskiej, w węższym sensie, zakonnej kultury humanistycznej.
zobacz także: www.niedziela.pl
*
Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich [1998] przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody.
Rok później, w drugim roku istnienia nagrody [1999], dla podkreślenia odradzania się literatury religijnej, przez wiele lat marginalizowanej, spychanej do kościelnego undergroundu lub wprost prześladowanej przez totalitarny system komunistyczny, oraz z uwagi na budzenie się do życia wydawnictw katolickich, które wcześniej nie mogły normalnie funkcjonować z powodów wymienionych już wyżej, postanowiono, iż ta nagroda honorująca wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej będzie nosiła miano FENIKSA.
Otóż Feniks, legendarny ptak wedle mitologii greckiej żyjący w Etiopii, miał żyć kilkaset lat, po czym nagle spalał się na stosie, by szybko z popiołów powstać na nowo. Tak odmłodzony zjawiać się zwykł w egipskim Heliopolis. W literaturze starochrześcijańskiej Feniks stał się symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa, który zwycięsko powstał z żaru cierpień i śmierci. Feniks zatem w odniesieniu do wydawnictw katolickich i Targów Wydawców Katolickich, które co roku odbywają się w oktawie Wielkanocy, ma przypominać wydawcom o ich misji i o celu, jakim ostatecznie jest Zmartwychwstały Chrystus, który „jeśli nie zmartwychwstał, daremne jest – jak pisze Apostoł Paweł – nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara”…
Autorką statuetki jest Anna Wolska, absolwentka Akademii SP w Warszawie. Poza działalnością artystyczną od wielu lat czynnie zajmuje się promocją sztuki (Rok Polski w Hiszpanii i Dani), aktualnie Kurator Galerii Obok ZPAF w Warszawie.
Uroczysta gala wręczenia Nagród FENIKS 2015 odbędzie się w sobotę 18 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. Towarzyszyć jej będzie Koncert Chóru Papieskiego Kaplicy Sykstyńskiej „Cappella Musicale Pontificia »Sistina«”
źródło: www.swk.pl/feniks
oprac. BPJG
Art. ze str. jasnagora.com