Skip to main content

HERB I FLAGA

Herb naszego zakonu

Żywot św. Pawła spisał św. Hieronim. Jako szesnastolatek, św. Paweł w obawie przed krwawymi prześladowaniami schronił się na pustyni. Przez wiele lat pozostawał on w odosobnieniu, prowadząc skromny żywot. Do okrywania nagiego ciała służyły mu liście z palmy daktylowej, której owocami się żywił. Daktyle nie stanowiły jednak jedynego pożywienia św. Pawła; każdego dnia otrzymywał on bowiem, przyniesioną przez czarnego kruka połowę bochenka chleba. W ostatnich dniach życia św. Pawła, w miejscu jego odosobnienia, nawiedził św. Antoni. Jak podaje opowieść, kruk przyniósł wtedy w dziobie nie połowę, lecz cały bochenek chleba, aby obaj mężczyźni mogli się posilić. W rozmowie święty Paweł wyznał gościowi, że po śmierci, na znak jedności ze wspólnotą Kościoła, chciałby być przykryty płaszczem biskupa Atanazego, bardzo wierzącego i prawowitego człowieka. Św. Antoni wyruszył po płaszcz, a kiedy powrócił, okazało się, że św. Paweł odszedł już do Pana. Antoni chciał godnie pochować pustelnika, ale ponieważ jako człowiek zaawansowany już wiekiem, nie miał wystarczająco siły na wykopanie grobu, z pomocą przybyły mu dwa lwy. Zwierzęta wykopały grób, w którym bardzo delikatnie złożyły ciało św. Pawła.

KRUK – symbolizuje Bożego posłańca, który przylatywał każdego dnia do pustelni z kawałkiem chleba w dziobie, dając św. Pawłowi pokarm, by mógł przetrwać trudy pustelniczego życia. W czasie spotkania ze św. Antonim Pustelnikiem, kruk przyniósł cały bochenek chleba.
PALMA – jest symbolem męczeństwa. Widzimy ją na obrazach tych świętych, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa. Święty Paweł I Pustelnik nie musiał przelewać krwi dla Chrystusa, nie oznacza to jednak, że nie był męczennikiem. Poświęcając swoje życie wyłącznie dla Chrystusa, odcinając się od świata, św. Paweł skazał się na powolne umieranie w ciszy i samotności, co jest znakiem wielkiego poświęcenia i stanowi akt męczeństwa dla Chrystusa. Palma ma jeszcze inne ważne wytłumaczenie. Rosła ona nad grotą, w której zamieszkał św. Paweł, dając mu cień, ochronę przed deszczem, liście, z których zrobił sobie tunikę, a także daktyle, którymi się żywił.
DWA LWY – są symbolem odwagi i siły. Kiedy św. Antoniemu brakowało sił, by wykopać grób i pogrzebać św. Pawła Pustelnika, nagle zjawiły się dwa lwy, które uderzając łapami o piasek wykopały grób, w którym spoczęły doczesne szczątki świętego.

Autor: Maciej Górnicki

Flaga Zakonu Paulinów

Najpierw jest biel, później mamy czerń, następnie kolor żółty, a na końcu zielony.
Kolory nawiązują do żywota św. Pawła.
Biały to symbol czystości, dziewictwa, niewinności.
Czerń nawiązuje do kruka.
Żółty utożsamiany jest z piaskiem pustyni.
Zieleń to symbol palmy.