W dniu 9.03.2025 w paulińskiej misji w Centocow w Republice Południowej Afryki zostało erygowane Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się podczas wizytacji kanonicznej przeprowadzanej przez N.O. Arnolda Chrapkowskiego Generała Zakonu oraz O. Bartłomieja Maziarki – sekretarza generalnego.
Ustanowienia Sanktuarium dokonał ordynariusz diecezji Umzimkulu, który również jest naszym współbratem O. Bp. Stanisław Dziuba. Obecni byli ojcowie O. Dawid i O. Protas, którzy na co dzień posługują i ewangelizują w tym miejscu.
Kalendarium wydarzeń historycznych w Centocow
na podstawie książki O. Jarosława Różańskiego OMI pt. „Mariannhill. Największa misja polska w dziejach Afryki”
· 1888 r.
Ojcowie trapiści – Nivard Streicher i Theodor Wolpert wybierają miejsce pod nowa stację- misję w pobliżu rzek Umzimkulu. Nazywane zostało Częstochowa Centocow ponieważ pieniądze na zakup farmy otrzymano o polskiej księżnej. W listopadzie tego roku trapiści osiedlają się na terenie misji i budują skromy dom dla Braci.
· 1889 r.
W lutym. kierownictwo misji objął o. Gerard Wolpert – przyszły opat Mariannhill. Rozpoczął budowę szkoły, kaplicy i domów dla księdza, braci oraz sióstr misjonarek Przenajdroższej Krwi.
· 1889 r.
W sierpniu otwarto pierwsza szkołę z internatem. Zgłosiło się do niej 36 dzieci. W stacji misyjnej pracowali – oprócz przełożonego – trapista-katecheta, 11 braci oraz 21 sióstr zakonnych.
· 1890 r.
Rozbudowa wioski chrześcijańskiej na terenie dzierżawionym przez misje. Czasy przenosin, budowania i ustawicznego ruchu koło naszej Częstochowy, W ten sposób zaczęła się zabudowywać wieś chrześcijańska. Ukończono także budowę tzw. pierwszego skromnego kościoła.
· 1893 r.
W lutym – założono tzw. szkołę angielską. Trzydzieści wybranych najlepszych i najzdolniejszych uczennic zajęło z s. Filipiną dawny dom zakonny, przyrządzony na szkołę angielską. Pod wprawna ręką s. Filipiny, uczennice takie robiły postepy w języku angielskim, ze już pierwszy egzamin wypadł ku najzupełniejszemu zadowoleniu angielskiego inspektora. Dziewczęta otrzymały wyksztalcenie w robotach ręcznych, do których okazują nadzwyczajne zdolności i zamiłowanie.
· 1894 r.
W wieku 13 lat chrzest przyjął Andreas Ngidi, późniejszy pierwszy ksiądz Zulu. Oraz ukończono budowę szkoty dla chłopców. Dotychczas bowiem chłopcy i dziewczęta mieściły się w jednym budynku szkolnym, Z ukończeniem budowy spełniło się gorące pragnienie, by chłopców i dziewczęta uczyć osobno.
· 1895 r.
Utworzenie tzw. Domu Mariańskiego dla kobiet.
· 1902 r.
Ukończono nowy kościół. Mógł. pomieścić ok. 500 osób oraz ukończona została budowa domu dla kobiet
· 1903 r.
Gradobicie i straty materialne.
· 1905 r.
Po 25 latach pracę w misji zakończyła s. Engelberta, pochodząca z Wiednia. Pracowała w szkole i przez wiele lat relacjonowała codzienne życie w misji Centocow na łamach trapistowskich „Wiadomości Misyjnych”
· 1907 r.
Śluby Zakonne 22 sióstr misjonarek Przenajdroższej Krwi.
· 1908 r.
Prace w misji Centocow rozpoczął o. Emanuel Paweł Hanisch, późniejszy biskup.
· 1913 r.
Z okazji jubileuszu misji poświecono nowy, duży kościół, będący arcydziełem. architektury misyjnej.
· 1918 r.
Epidemia grypy.
· 1920 r.
Epidemia tyfusu.
· 1925 r.
W szpitalu w Centocow rozpoczął prace Max Köhler, stażysta z Instytutu Misji Medycznej w Würzburgu. Pracował w nim do 1935 r. On odkrył i wspomógł rozwój talentu malarskiego Gerarda Bhengu.
· 1938 r.
Ukończono budowę nowego szpitala pod wezwaniem św. Apolinarego.
· 1939 r.
Koniec wydawania polskojęzycznych „Wiadomości Misyjnych” z Mariannhill.
· 1953 r.
Do pracy w szpitalu przybyły trzy pierwsze siostry córki św. Franciszka
· 1954 r.
25 lutego erygowana została diecezja Umzimkulu wydzielona z diecezji Marian Hill. Pierwszym ordynariuszem został bp Pius Bonawentura Dlamini FFJ
· 1958 r.
Siostry Misjonarki Przenajdroższej Krwi wycofały się z pracy misyjnej w Centocow
· 1991 r.
Biskup Gerard Ndlovu, drugi ordynariusz diecezji Umzimkulu (1986-1994) zaprosił paulinów z klasztoru w Częstochowie, w Polsce do przejęcia pracy ewangelizacyjnej w Centocow. W listopadzie do pracy w misji przybyli ojcowie O. Stanisław Dziuba O. Ignacy Stankiewicz oraz br. Andrzej Adamus.
· 1995 r.
Ok. 10 tys. członków Sodalicji Serca Pana Jezusa przybyło na pielgrzymkę do Centocow.
· 1997 r.
Poświecenie kościoła pw. Świętej Teresy od Dzieciatka Jezus w Mpumulwane.
· 2001 r.
Poświecenie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Sibizane.
· 2003 r.
Poświecenie kościoła pw. św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Św. Liboriusza w Ngwangwane.
· 2008 r.
o. Stanisław Dziuba OSPPE został mianowany ordynariuszem diecezji Umzimkulu.
· 2009 r.
Sakra biskupia O. Bpa Stanisława Dziuby. Konsekratorami byli: kard. Wilfrid Fox Napier OFM, arcybiskup Durbanu, abp James Patrick Ges nuncjusz apostolski oraz bp Zygmunt Zimowski, ordynariusz radomski.
· 2011 r.
Świecenia prezbiteratu o. Dawida Vukani Dlaminiego, pierwszego paulina z ziemi Afrykańskiej.
· 2012 r.
Ukończenie renowacji starego kościoła w Centocow. Koncepcie prac przygotował architekt Robert Brusse.
· 2013 r.
Otwarcie w starym kościele wystawy prac Gerarda Bhengu, artysty podchodzącego z terenu misji Centocow.
· 2023 r.
Misja Centocow posiada 14 tzw. stacji zewnetrznych: Gxalingenwa, Mpumukse, Makholweni, Ndodeni, Nsimbini, Bhobhoyi, Hlabeni, Khukhulela, Lindokuhe, Ngwangwane, Nkangala, Ogageni, Sibizane, Sibomvini.
· 2024 r.
Świecenia pezbiteratu O. Nikosibonile Protasa Nzimande pochodzącego z misji Centocow.
· 2025 r.
Ustanowienie Sanktuarium ku czci Najświętszego Serca Jezusa oraz Matki Bożej Częstochowskiej. Aktu tego dokonał bp Stanisław Dziuba – ordynariusz diecezji Umzimkulu w obecności N.O. Arnolda Chrapkowskiego – Generała Zakonu Paulinów i O. Bartłomieja Maziarki – sekretarza generalnego.












